Derneklerimizle birlikte Dede Korkut Gençlik Şöleni düzenledik

PAYLAŞ
Derneklerimizle birlikte Dede Korkut Gençlik Şöleni düzenledik
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • 2 dakika da oku
  • +
  • -

İstanbul’daki Bayburt derneklerinin ortaklaşa düzenlediği Türk Dünyası Dede Korkut Gençlik Şöleni büyük bir coşkuyla gerçekleşti. Şölende Türkiye Yüzyılında Dede Korkut’un İzinde temalı Özüm Sözüm Dede Korkut Yarışmasında dereceye giren 36 öğrenciye ödüller verildi.

Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen programa binlerce vatandaş katıldı.

Saat 10.30’da saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nı okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını şölenin Tertip Komitesi Başkanı Ünal Yaşaroğlu, programın hazırlanmasına katkı sunan hocalara ve yarışmalara eserler sunan tüm öğrencilere teşekkür ederek, “Özünü, kültürünü, kimliğini tanıyan Türk gencinin ‘Türkiye Yoksa Ben Yokum’ bilinciyle geleceğe güçlü adımlarla yürüyeceğine yürekten inanıyor, sizleri saygı ve muhabbetle selamlıyorum” dedi.

Bayburt Vakfı Başkanı İsrafil Kahraman, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun’un birer selamlama konuşması yapmasının ardından konuşan Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci de Bayburt’un tarihte geçirdiği süreçlere değineerek, Bayburt’un tarihi ve kültürü ile öne çıkan bir yurt olduğunu söyledi. Bayburt’un Dede Korkut söz konusu olduğunda Türk Dünyası’ndaki en önemli şehir olduğunu ifade eden Pekmezci, Dede Korkut’un mezarının Bayburt’un Masat köyünde, Bamsı Beyrek’in mezarının ise Erenli köyünde olduğunu hatırlattı

Bayburt’un Dede Korkut’la olan bu güçlü bağları vesilesiyle Bayburt’ta 30 yıla yakın bir zamandır şölenler düzenlediklerini sözlerine ekleyen Başkan Pekmezci, UNESCO tarafından verilen Somut Olmayan Kültürel Miras yönündeki belgenin de Türkiye UNESCO Temsilcisi tarafından Bayburt Belediyesi’ne verildiğini dile getirdi. Bu belgeyi belediyede sergilediklerini ve ayrıca Bayburt’ta yaptırdıkları bir anıtla ölümsüzleştirdiklerini de dile getiren Pekmezci, şölenin hazırlanmasına vesile olan Bayburt Kültür ve Yardım Derneği ve katkı sunan derneklere teşekkür etti.